Kodėl mediniai žaislai yra geriausi žaislai?

Ar yra toks dalykas kaip tobulas žaislas? Maria Montessori pirmenybę teikė „tikriems“ žaislams, pagamintiems iš natūralių medžiagų, tokių kaip mediena, nes jie yra sveiki, saugūs ir įkvepia vaikus. Jie taip pat jie yra gražūs ir patvarūs. Pirmieji vaikų žaislai buvo pagaminti rankų darbo iš medžio.

Paprastas, dailiai sukurtas medinis žaislas gali patraukti vaiko susidomėjimą jo neužgoždamas ir įkvėpti jo vaizduotę jos nenukreipdamas.

Štai 6 priežastys, kodėl verta rinktis medinius žaislus:

1.Jie padeda vaikams sutelkti dėmesį

Atlikti tyrimai rodo, kad žaidimų ir mokymosi aplinka su natūraliais elementais, tokiais kaip mediena, padeda vaikams susikaupti, susikaupti ir netgi nusiraminti labiau nei kitos erdvės. Tiksliau tariant, iš tikrųjų liečiant medieną fiziškai vaikai nusiramina, o tai reiškia, kad žaidimas su mediniais žaislais gali turėti neurologinį poveikį vaiko smegenims.  

2017 m. Nacionalinių sveikatos institutų atliktas tyrimas parodė, kad „kontaktas su mediena sukelia fiziologinį atsipalaidavimą“. Per didelio stimuliavimo ir nuolatinio įnašo amžiuje žaislai, skatinantys tylesnę ir tvaresnę žaidimo aplinką, gali būti labai naudingi mažiems vaikams ir jų pažinimo raidai.

2.Jie skatina kūrybinį žaidimą ir moko priežasties ir pasekmės

Žaislų rinka yra prisotinta mirksinčių šviesų, ryškių spalvų, ekranų ir garsių garsų. Tokios funkcijos suteikia mažiems vaikams tiesioginį pasitenkinimą, tačiau taip pat sumažina problemų sprendimo ir vaizduotės žaidimo galimybes.

Kadangi mediniai žaislai yra paprastesni, jie taip pat palaiko pažinimo etapus taip, kaip ryškūs žaislai tiesiog negali. Pavyzdžiui, maždaug 9 mėnesių kūdikiai pradeda aiškiau suprasti priežastį ir pasekmę: trinktelėjus į žemę kyla triukšmas, o numetus – dingsta iš akių. Medinis žaislas, kaip kaladėlių rinkinys ar paprastas galvosūkis, išsklaido šią sąvoką iki esmės: „kai aš ką nors darau, dėl to įvyksta kažkas kita“.

3.Jie yra tylus įvadas į realų pasaulį

Žaislai daugeliu atžvilgių yra įvadas į fizinio pasaulio veikimą: jie yra vieni pirmųjų objektų, kuriuos vaikai paliečia, burna ir žaidžia. Paprasti mediniai žaislai moko tylių, ramių fizikos, priežasties ir pasekmės, objekto pastovumo, kūrybiškumo, problemų sprendimo ir daugelio kitų pagrindinių temų pamokas.

Taip, ryžtingas kūdikis ar mažylis gali kelti triukšmą iš bet ko, tačiau mediniai žaislai paprastai yra tylesni ir palaiko ramesnę žaidimo aplinką, kurioje nėra triukšmo (jau nekalbant apie šviesas ir judėjimą) dėl daugelio plastikinių žaislų. 

4.Jie įkvepia

Mediniai žaislai puikiai tinka kurti naujus pasaulius nuo nulio. Kaladutes ir kitus medinius žaislus galima paversti bet kuo, ko vaikas nori, ir sekti vaiko raidą nuo paprasto simbolinio žaidimo iki sudėtingo vaizduotės žaidimo. Montessori praktikai (taip pat daugelis kitų pedagogų ir globėjų) mano, kad paprastos, natūralios medžiagos dažnai lemia prasmingesnį ir ilgalaikį įsitraukimą.

Nesvarbu, ar vaikai stato miestą, važiuoja aplink medinį automobilį, ar kuria traukinio bėgius, kurie driekiasi iš vieno kambario į kitą, jie gali panaudoti savo besikuriančią vaizduotę kurdami, išradinėdami, dirbdami, tikėdami ir kurdami.

5.Jie supažindina vaikus su matematika ir fizika

Medinės kaladėlės reikalauja miklumo, rankų ir akių koordinacijos bei daugybės smulkių motorinių tikslumo, kad būtų galima sukrauti ir subalansuoti. Jie taip pat palaiko svarbius matematikos mokymosi įgūdžius, tokius kaip modelių derinimas ir atpažinimas. 

Kadangi nėra magnetų ar jungiamųjų sistemų, kad kaladėlės būtų užfiksuotos kartu, vaikai turi sutelkti dėmesį į rankų ir akių koordinavimą, kad sukurtų ir subalansuotų skirtingus elementus. Vaikai mokosi ankstyvųjų fizikos pamokų, kai bokštas nuvirsta po to, kai ant viršaus buvo pastatytas 6-asis blokas arba kai kamuolys nurieda nuo rampos.

6.Jie gražūs

Estetika gali būti svarbi kiekvieno žaislo pasirinkimo kriterijų sąraše, tačiau grožis yra svarbus, ypač renkantis žaislus, kurie tarnaus. Nepriklausomai nuo to, ar dažyti, beicuoti ar palikti natūralūs, mediniai žaislai, baldai, menas ir kiti daiktai yra vizualiai patrauklūs. Montessori filosofija labai vertina fizinį grožį: švarios linijos, patrauklios (bet ne per daug ryškios) spalvos ir tiksli tvarka skatina ramią mokymosi aplinką. Mediniai žaislai yra natūraliai tinkantys tokioms erdvėms, nes jie dažnai sukraunami, lengvai valomi ir patrauklūs eksponuoti.

Šaltiniai: